poniedziałek, 22 września 2008

Festiwal "sztuki" cyrkowej - zapraszamy na pikiety. :)

Już w ten piątek, sobotę i niedzielę będziesz mieć okazję zaprotestować przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach!

W piątek zaczyna się "festiwal sztuki cyrkowej", organizowany przez Cyrk Zalewski, owiany niechlubną sławą znęcania się nad zwierzętami.

Nie od dzisiaj wiadomo, że zwierzęta w cyrkach zmuszane są do nienaturalnych zachowań na arenie, że ich tresura oparta jest na agresji i uprzedmiotowieniu, oraz że większość czasów spędzają one w ciasnych, nieodpowiednich dla nich klatkach.

Jeśli sprzeciwiasz się okrutnemu traktowaniu zwierząt przez cyrki i kłamliwemu nazywaniu tego "sztuką cyrkową", masz szansę wyrazić swój sprzeciw!

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
KIEDY:
piątek, 26.09, 17.00
sobota, 27.09, 17.00
niedziela, 28.09, 11.00

GDZIE:
WARSZAWA
róg ulic: Wolska, Towarowa
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-

Jeśli nie mieszkasz w Warszawie, nie wszystko stracone! Wyślij list do Pana Zalewskiego, informując go o bojkocie występów jego cyrku. Poniżej przykładowy list. Zachęcamy do tworzenia własnych i wysyłania ich na adres: cyrk-zalewski@cyrk-zalewski.com.pl lub przez formularz na stronie cyrku: www.cyrk-zalewski.com.pl/website2008 w dziale "kontakt".


Szanowny Panie Zalewski,

niepokoi mnie fakt, że nadal wykorzystuje Pan zwierzęta w swoim cyrku oraz promuje tego typu działania w organizowanym przez siebie festiwalu sztuki cyrkowej. Od dawna wiadomo przecież, że zwierzęta przetrzymywane i wykorzystywane w cyrkach cierpią. Istnieją renomowane cyrki (chociażby Cirque du Soleil), które dają dobry przykład sztuki i nie wykorzystują zwierząt w swoich występach, ponieważ wiedzą, że tresura cyrkowa jest okrutna.

Zwierzęta nie zmienią swego naturalnego wzorca zachowań - a to, jak Pan wie doskonale, właśnie próbuje się wymusić na nich w cyrku. Jedną z najbardziej okrutnych stron tego problemu są metody tresury zwierząt, które mają na celu radykalne podporządkowanie zwierzęcia człowiekowi, oraz złamanie jego naturalnego instynktu obronnego. Co więcej, tresura jest szkodliwa nie tylko dla zwierząt, lecz również dla mających z nią styczność ludzi - szczególnie dla dzieci, które oglądając występy zwierząt w cyrkach nie uczą się szacunku, życzliwości czy tolerancji. Nie mam nic przeciwko cyrkowi samemu w sobie, lecz tylko przeciwko niewielkiej części (wątpliwej) sztuki cyrkowej, akceptującej i wykorzystującej okrutne metody tresury zwierząt.

Kraje i miasta takie jak: Austria, Buenos Aires (Argentyna), Vancouver (Kanada), Bogota (Kolumbia), Finlandia, Kostaryka, Singapur, Szwecja zakazały występów zwierząt w cyrkach i mam nadzieję, że Polska niedługo pójdzie śladem tych państw; Cyrk Zalewski również. Do tego czasu będę bojkotować występy Pańskiego cyrku.

Z poważaniem,

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-

Fundacja Viva! Akcja dla Zwierząt
http://viva.org.pl
http://theinvisibles.eu/index_en.html (jeszcze nie po polsku, zapraszamy za jakiś czas)

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Hej Marta, widziałam zdjęcie i notatkę w dzisiejszej Wyborczej. Czego to się człowiek może dowiedzieć - 'ekolodzy dostają dotacje na protesty' :D Gratuluję akcji!

m. pisze...

Gdyby nie wszyscy ludzie, którzy przyszli, nie byłoby tak dobrze. :)
Dzięki, jeszcze żebym wiedziała, od kogo te gratulacje. ;P